Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli rzymski pałac w północno-zachodnich Niemczech

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy odkryli rzymski pałac w północno zachodnich Niemczech
Archeolodzy odkryli rzymski pałac w północno-zachodnich Niemczech | Zdjęcie: picture alliance/dpa | Oliver Berg

Archeolodzy odkryli rzymski pałac i osadę, niedaleko pozostałości rzymskiego obozu legionowego w Xanten (północno-zachodnie Niemcy). Obiekt liczy 2000 lat i był zapewne siedzibą namiestnika.

Odkrycia dokonano w Fürstenberg. Osada (tzw. canabae) znajdowała się nieopodal obozu (castra) Vetera, w którym stacjonowało nawet 10 tysięcy żołnierzy.

Wspomniany pałac odkryto przy pomocy georadaru; budowla mierzyła 100 na 100 metrów i być może była to rezydencja namiestnika. Sama osada mogła być zapleczem cywilnym obiektu wojskowego.

Trwają dalsze wykopaliska; część terenów osady znajduje się na obecnej ziemi prywatnej, a część na publicznych terenach. Odkryte fundamenty znajdują się 30-200 cm pod ziemią.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów