Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii

Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii
Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii

W Anglii doszło do ciekawych odkryć. Archeolodzy natrafili na ślady po rzymskim centrum handlowym, opuszczonej średniowiecznej wiosce oraz trzech prehistorycznych monumentach.

Prace archeologiczne obejmowały obszar 350 ha, a prowadzone były w związku z planowaną rozbudową autostrady A14, między Cambridge a Huntingdon. Warto zaznaczyć, że prowadzone wykopaliska objęły w przybliżeniu obszar połowy Gibraltaru i był to najbardziej rozległy oraz złożony projekt archeologiczny w dziejach Wielkiej Brytanii.

Naukowcy zdobyli niezwykle cenną wiedzę odnośnie terenu Cambridgeshire, które zamieszkane jest przez ludzi od 6000 lat. Z perspektywy IMPERIUM ROMANUM najciekawszym znaleziskiem jest rzymskie centrum handlowe, które ponoć miało istotne znaczenie w dystrybuowaniu produktów po Wyspie. Ośrodek był powiązany z okolicznymi gospodarstwami oraz główną drogą antyczną, łączącą Cambridge oraz Godmanchester. Natrafiono także na artefakty związane z wojskiem rzymskim, co dowodzi iż handel był centralnie zarządzany.

Warto nadmienić, że przez kolejne miesiące, „ciekawscy” będą mieli szansę przyjrzeć się pracom archeologów. Więcej informacji tutaj.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów