Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii
Archeolodzy odkryli rzymskie i średniowieczne ośrodki w Anglii

W Anglii doszło do ciekawych odkryć. Archeolodzy natrafili na ślady po rzymskim centrum handlowym, opuszczonej średniowiecznej wiosce oraz trzech prehistorycznych monumentach.

Prace archeologiczne obejmowały obszar 350 ha, a prowadzone były w związku z planowaną rozbudową autostrady A14, między Cambridge a Huntingdon. Warto zaznaczyć, że prowadzone wykopaliska objęły w przybliżeniu obszar połowy Gibraltaru i był to najbardziej rozległy oraz złożony projekt archeologiczny w dziejach Wielkiej Brytanii.

Naukowcy zdobyli niezwykle cenną wiedzę odnośnie terenu Cambridgeshire, które zamieszkane jest przez ludzi od 6000 lat. Z perspektywy IMPERIUM ROMANUM najciekawszym znaleziskiem jest rzymskie centrum handlowe, które ponoć miało istotne znaczenie w dystrybuowaniu produktów po Wyspie. Ośrodek był powiązany z okolicznymi gospodarstwami oraz główną drogą antyczną, łączącą Cambridge oraz Godmanchester. Natrafiono także na artefakty związane z wojskiem rzymskim, co dowodzi iż handel był centralnie zarządzany.

Warto nadmienić, że przez kolejne miesiące, „ciekawscy” będą mieli szansę przyjrzeć się pracom archeologów. Więcej informacji tutaj.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów