Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli, że Rzymianie z miasta Portus posiadali dobrą dietę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy odkryli, że Rzymianie z miasta Portus posiadali dobrą dietę
Rekonstrukcja Portus z II wieku n.e. | Zdjęcie: Portus Project/Artas Media

Badania brytyjskich naukowców dowodzą, że rzymscy mieszkańcy antycznego miasta Portus posiadali bardzo dobrą dietę – bogatą w mięso i wino z północnej Afryki.

Portus powstał w I wieku n.e., za panowania cesarza Klaudiusza (41-54 n.e.). Stanowił on główne centrum handlu morskiego przy stolicy. Mieszkający tam robotnicy korzystali z dynamicznej wymiany handlowej oraz wysokich zysków. W ten sposób ich dieta była porównywalna z tą w wyższych warstwach społecznych.

Archeolodzy swoje badania przeprowadzili na zachowanych szczątkach ludzkich i porównali je z innymi pozostałościami ludzkimi z II-V wieku n.e., należącymi do bogatych warstw. Wniosek jest jasny – Portus był naprawdę unikalnym miejscem w rzymskim świecie, gdzie zarówno biedni jak i bogaci odżywiali się w podobnie, dobry sposób.

Spalone ziarno pszenicy, znalezione w Portus.
R. Ballantyne

Dodatkowo porównano wyniki z ciałami osób, które zmarły po 455 n.e. – czyli po najeździe Wandalów na Italię. Bez porównania wyniki są gorsze (m.in. mięso zastąpiła bób). Takie pogorszenie warunków z pewnością spowodowane było zmniejszeniem się handlu, a tym samym pogorszeniem wpływów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów