Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka

Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka
Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka | Zdjęcie: Historic England

Naukowcy w 1991 roku natrafili na niezwykły szkielet z rzymskiej Brytanii – w hrabstwie Northamptonshire, w środkowej Anglii. Ciało zostało pochowane twarzą do ziemi i jak się okazuje mężczyzna miał amputowany język, w którego miejsce wsadzono płaski kamień.

Powód ułożenia ciała twarzą do ziemi nie jest jasny; jak sugerują archeolodzy, grzebiący ciało mogli się obawiać, że ciało po śmierci wstanie z grobu i będzie straszyć żywych. Dowodzi to faktu, że zmarły mógł być odbierany za dziwaka lub zagrożenie dla wspólnoty. Mężczyzna zmarł w wieku około 30 lat.

Do odkrycia doszło w Stanwick, a szkielet sięga III lub IV wieku n.e. Mimo że obiekt odkryto ponad 20 lat temu, to dopiero teraz naukowcy dokonali analizy ciała. Jak twierdzą badacze, taki rodzaj okaleczenia był niezwykle rzadki w rzymskiej Brytanii. Podejrzewa się, że kamień umieszczono na miejscu języka, aby go zastąpić i uczynić ciało kompletnym; istnieje także wersja mówiąca, że kamień miał uczynić ciało właśnie niekompletnym, gdyż kamień jest „martwym” obiektem.

Mężczyzna został pochowany na cmentarzysku, gdzie pogrzebano 35 osób.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów