Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka
Archeolodzy przebadali szkielet mężczyzny z kamieniem zamiast języka | Zdjęcie: Historic England

Naukowcy w 1991 roku natrafili na niezwykły szkielet z rzymskiej Brytanii – w hrabstwie Northamptonshire, w środkowej Anglii. Ciało zostało pochowane twarzą do ziemi i jak się okazuje mężczyzna miał amputowany język, w którego miejsce wsadzono płaski kamień.

Powód ułożenia ciała twarzą do ziemi nie jest jasny; jak sugerują archeolodzy, grzebiący ciało mogli się obawiać, że ciało po śmierci wstanie z grobu i będzie straszyć żywych. Dowodzi to faktu, że zmarły mógł być odbierany za dziwaka lub zagrożenie dla wspólnoty. Mężczyzna zmarł w wieku około 30 lat.

Do odkrycia doszło w Stanwick, a szkielet sięga III lub IV wieku n.e. Mimo że obiekt odkryto ponad 20 lat temu, to dopiero teraz naukowcy dokonali analizy ciała. Jak twierdzą badacze, taki rodzaj okaleczenia był niezwykle rzadki w rzymskiej Brytanii. Podejrzewa się, że kamień umieszczono na miejscu języka, aby go zastąpić i uczynić ciało kompletnym; istnieje także wersja mówiąca, że kamień miał uczynić ciało właśnie niekompletnym, gdyż kamień jest „martwym” obiektem.

Mężczyzna został pochowany na cmentarzysku, gdzie pogrzebano 35 osób.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów