Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat
Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat

W 2013 roku ważnym znaleziskiem w Anglii było ciało rzymskiej dziewczynki, odkryte na angielskiej prowincji w Leicestershire. W 2015 roku naukowcy ujawnili szczegóły znaleziska i jak twierdzą odkrycie jest o tyle niesamowite, że rzadko udaje się napotkać grób dziecka z zachowanymi szczątkami. Dzieci zwykle umierały tuż po urodzeniu i chowano je bez ceremoniału i bardzo prymitywnie, co powodowało że rzadko do naszych czasów zachowywały się szczątki. Poronienia i śmierć niemowlaków po narodzinach były tak powszechne, że Rzymianie uważali niemowlaki za nieposiadające pełnej osobowości – tym samym nie należał im się honorowy pochówek, jak zwykłym ludziom. Odkryta trumna jest wyjątkiem.

Naukowcy ujawnili, że w trumnie odkryto pozostałości po kadzidle, oliwie z oliwek i pistacjach. Znaleziska dowodzą, że dziewczynka była otoczona miłością, a pochówek był bogaty. Sama trumna była droga, a we wnętrzu pozostawiono biżuterię i inne drogocenne artefakty.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów