Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat
Archeolodzy ujawniają zawartość trumny rzymskiego dziecka sprzed 1600 lat

W 2013 roku ważnym znaleziskiem w Anglii było ciało rzymskiej dziewczynki, odkryte na angielskiej prowincji w Leicestershire. W 2015 roku naukowcy ujawnili szczegóły znaleziska i jak twierdzą odkrycie jest o tyle niesamowite, że rzadko udaje się napotkać grób dziecka z zachowanymi szczątkami. Dzieci zwykle umierały tuż po urodzeniu i chowano je bez ceremoniału i bardzo prymitywnie, co powodowało że rzadko do naszych czasów zachowywały się szczątki. Poronienia i śmierć niemowlaków po narodzinach były tak powszechne, że Rzymianie uważali niemowlaki za nieposiadające pełnej osobowości – tym samym nie należał im się honorowy pochówek, jak zwykłym ludziom. Odkryta trumna jest wyjątkiem.

Naukowcy ujawnili, że w trumnie odkryto pozostałości po kadzidle, oliwie z oliwek i pistacjach. Znaleziska dowodzą, że dziewczynka była otoczona miłością, a pochówek był bogaty. Sama trumna była droga, a we wnętrzu pozostawiono biżuterię i inne drogocenne artefakty.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów