Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Badacze dowiedzieli się skąd pochodziło drewno wykorzystane do budowy rzymskiej willi

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Badacze dowiedzieli się skąd pochodziło drewno wykorzystane do budowy rzymskiej willi
Badacze dowiedzieli się skąd pochodziło drewno wykorzystane do budowy rzymskiej willi | Zdjęcie: Bernabei at al., 2019

Między 2014 a 2016 rokiem naukowcom udało się odkryć pozostałości po rzymskiej, luksusowej willi. Jak się okazało, budowla wciąż posiadała zachowane elementy drewniane, które poddano szczegółowym badaniom.

Willa znajdowała się na terenach obecnego ogrodu Via Sannio w Rzymie. Dom składał się z licznych mozaik, kolumn czy portyku. Badaniom poddano 24 deski dębowe. Jak się okazało pochodzą one z gór Jura we wschodniej Francji i datowane są na 40-60 rok n.e. Tym samym Rzymianie sprowadzili materiał budulcowy, aż z odległości około 1700 km. Był to bardzo skomplikowany i kosztowny transport, który wymagał naprawdę dużych pieniędzy.

Mapa ukazująca główne szlaki transportowe w antycznej Francji. Czerwone kropki wyznaczają skąd i dokąd transportowano drewno.

Jak twierdzą badacze w celu sprowadzenia drewna wykorzystano siłę pociągową zwierząt, potem spłynięto rzekami Saoną i Rodanem by dotrzeć do brzegów Morza Śródziemnego i statkiem pożeglować do ujścia Tybru.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów