Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Badania na dnie zatoki antycznego miasta Oricum

Badania na dnie zatoki antycznego miasta Oricum
Badania na dnie zatoki antycznego miasta Oricum

Zespół specjalistów ze Szwajcarii oraz Albanii ma we wrześniu tego roku przeprowadzić badania nieopodal antycznego miasta Oricum, którego port był pierwszym łupem Cezara w drodze po władzę w Rzymie.

Naukowcy mają podjąć się zbadania antycznych pozostałości odkrytych w lagunie, nieopodal miasta. Dużą pomocą służyć będą zdjęcia lotnicze regionu, które dobrze ukazują dno morskie. Archeolodzy do zbadania terenu wykorzystają specjalistyczny sprzęt; w tym drony.

O antycznym porcie wspomina Juliusz Cezar w swoim dziele O wojnie domowej. Port, który posiadał strategiczną pozycję, został jako pierwszy zdobyty przez Cezara w trakcie pościgu za Pompejuszem, zbiegłym do Grecji. Cezar opisał z dużą szczegółowością ówczesną topografię, która w odczuciu naukowców przez ponad 2000 lat zmieniła się w bardzo małym stopniu.

W ostatniej dekadzie wzdłuż południowych wybrzeży Albanii odkryto pozostałości licznych greckich i rzymskich okrętów wojennych. Jak sugerują archeolodzy na dnie zatoki znajdować się może jeszcze wiele historycznych skarbów, w tym właśnie wraki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów