Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bezcenna kolekcja rzymskich rzeźb zostanie wystawiona na widok publiczny

Bezcenna kolekcja rzymskich rzeźb zostanie wystawiona na widok publiczny
Rzymskie popiersie Galby | Zdjęcie: Fondazione Torlonia onlus

Przez 40 lat, w piwnicach włoskiego rodu Torlonia, znajdowała się kolekcja rzymskich popiersi i rzeźb. Po raz pierwszy od lat skrywane antyczne obiekty zostaną wystawione na widok publiczny.

Kolekcja liczy sobie 620 rzeźb i jest uważana za jeden z najważniejszych prywatnych zbiorów. Rząd Włoch ogłosił, że rodzina Torlonia finalnie porozumiała się z ministerstwem kultury i rzeźby będą mogły być podziwiane przez turystów. Negocjacje były bardzo zażarte, jednak ostatecznie rodzina zgodziła się na wspólne przedsięwzięcie. Wcześniej, do roku 1976, ród Torlonia chciał utworzyć prywatne muzeum, jednak władze nie zgodziły się na ten pomysł, a unikalna kolekcja spoczęła w piwnicy.

Niektóre z obiektów datowane są nawet na V wiek p.n.e., a większość z posągów pozyskał członek włoskiego rodu Giovanni Torlonia, w XIX wieku. Wśród zbiorów jest oryginalne greckie dzieło Fidiasza czy liczne kopie rzymskich popiersi, w tym cesarza Galby czy Hadriana.

Na początek, na widok publiczny zostanie wystawionych od 60 do 90 marmurowych popiersi, które będzie można zobaczyć w Rzymie. Potem obiekty zostaną wystawione za granicą.

Więcej obiektów z kolekcji można zobaczyć w linku w źródle.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów