Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Budynki antycznej stolicy Dacji mają zostać odbudowane

Amfiteatr w Ulpia Traiana Sarmizegetusa
Amfiteatr w Ulpia Traiana Sarmizegetusa | Zdjęcie: Popescu Camelia/WikiCommons

Ulpia Traiana Sarmizegetusa, była stolica rzymskiej prowincji Dacja oraz jedno z najbardziej spektakularnych miejsc wykopaliskowych w Rumunii, ma zostać odbudowane. Wszystko dzięki unijnej dotacji w wysokości 4, 5 mln euro.

Znajdujące się ruiny Amfiteatru i Forum mają zostać odbudowane w całości, tym samym naukowcy chcą przywrócić ich wygląd sprzed 2000 lat. Na te projekty uzyskano wszystkie zgody oraz dofinansowanie. Jak twierdzi dyrektor Muzeum Cywilizacji Dacko-Rzymskiej – Liliana Tolas – projekt ma na celu ratowanie dziedzictwa kulturalnego, w który zaangażowano architektów, archeologów, profesorów.

Budynki antycznej stolicy Dacji mają zostać odbudowane

Prace mają się rozpocząć najbliższej wiosny i trwać mają około czterech lat. Projekt podzielono na dwa etapy: pierwszy zakłada, w ciągu dwóch lat prace renowacyjne, kiedy następny etap to okres właściwych prac budowlanych. Po wybudowaniu Amfiteatr będzie mógł pomieścić 5000 ludzi i będzie miejscem wydarzeń kulturalnych.

Amfiteatr w Ulpia Traiana SarmizegetusaW zeszłym roku aż 90 tysięcy turystów odwiedziło ruiny byłej stolicy Dacji. Naukowcy spodziewają się jednak wzrostu zainteresowania, po zakończeniu prac, aż do miliona odwiedzających.

Ulpia Traiana Sarmizegetusa była stolicą i największym miastem rzymskiej Dacji w II i III wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów