Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Budynki antycznej stolicy Dacji mają zostać odbudowane

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Amfiteatr w Ulpia Traiana Sarmizegetusa
Amfiteatr w Ulpia Traiana Sarmizegetusa | Zdjęcie: Popescu Camelia/WikiCommons

Ulpia Traiana Sarmizegetusa, była stolica rzymskiej prowincji Dacja oraz jedno z najbardziej spektakularnych miejsc wykopaliskowych w Rumunii, ma zostać odbudowane. Wszystko dzięki unijnej dotacji w wysokości 4,5 mln euro.

Znajdujące się ruiny Amfiteatru i Forum mają zostać odbudowane w całości, tym samym naukowcy chcą przywrócić ich wygląd sprzed 2000 lat. Na te projekty uzyskano wszystkie zgody oraz dofinansowanie. Jak twierdzi dyrektor Muzeum Cywilizacji Dacko-Rzymskiej – Liliana Tolas – projekt ma na celu ratowanie dziedzictwa kulturalnego, w który zaangażowano architektów, archeologów, profesorów.

Prace mają się rozpocząć najbliższej wiosny i trwać mają około czterech lat. Projekt podzielono na dwa etapy: pierwszy zakłada, w ciągu dwóch lat prace renowacyjne, kiedy następny etap to okres właściwych prac budowlanych. Po wybudowaniu Amfiteatr będzie mógł pomieścić 5000 ludzi i będzie miejscem wydarzeń kulturalnych.

W zeszłym roku aż 90 tysięcy turystów odwiedziło ruiny byłej stolicy Dacji. Naukowcy spodziewają się jednak wzrostu zainteresowania, po zakończeniu prac, aż do miliona odwiedzających.

Ulpia Traiana Sarmizegetusa była stolicą i największym miastem rzymskiej Dacji w II i III wieku n.e.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów