Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii
Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii

Do portalu IMPERIUM ROMANUM dotarła informacja o ciekawym odkryciu w Anglii. Odkrywcą jest Pan Mariusz Jażdżyk, wicelider Klubu Team of Yorkshire MDG. Jest to niewątpliwie wielki sukces polskich poszukiwawczy w Wielkiej Brytanii.

Jak stwierdził odkrywca:

Od jakiegoś czasu nachodziły mnie sny, że na mojej farmie ukryty jest dzban z rzymskimi denarami. Więc postanowiłem pojechać i sprawdzić. Wyznaczyłem sobie linie, około 30 metrów do przeszukania. Jako punkt docelowy było powalone drzewo. I tak chodziłem w tą i z powrotem i cisza nic nie było, gdy brakowało może 2 metry do końca zwątpiłem i już miałem iść gdzieś indziej, ale mówię okej  dojdę do końca. Zrobiłem kilka kroków i jest bardzo wyraźny sygnał. Wykopanie dołka, a tam znalezisko w kolorze srebra. Po tym zdarzeniu już wiem, że nie warto szybko rezygnować.

Jak się okazało owym znaleziskiem jest ekstremalnie rzadki denar uzurpatora rzymskiego w Brytanii w latach 286–293 n.e. Marcusa Aureliusa Mausaeusa Carausiusa (Karauzjusz). Na awersie znajduje się zapis IMP CARAVSIVS P F AVG; na rewersie: MONETA AVG. Moneta jest w idealnym stanie i jak zapewnił dom aukcyjny gdzie ten denar zostanie wystawiony po wcześniejszym zgłoszeniu do bazy znalezisk PAS, może osiągnąć sumę nawet 12.000 funtów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów