Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii

Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii
Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii

Do portalu IMPERIUM ROMANUM dotarła informacja o ciekawym odkryciu w Anglii. Odkrywcą jest Pan Mariusz Jażdżyk, wicelider Klubu Team of Yorkshire MDG. Jest to niewątpliwie wielki sukces polskich poszukiwawczy w Wielkiej Brytanii.

Jak stwierdził odkrywca:

Od jakiegoś czasu nachodziły mnie sny, że na mojej farmie ukryty jest dzban z rzymskimi denarami. Więc postanowiłem pojechać i sprawdzić. Wyznaczyłem sobie linie, około 30 metrów do przeszukania. Jako punkt docelowy było powalone drzewo. I tak chodziłem w tą i z powrotem i cisza nic nie było, gdy brakowało może 2 metry do końca zwątpiłem i już miałem iść gdzieś indziej, ale mówię okej  dojdę do końca. Zrobiłem kilka kroków i jest bardzo wyraźny sygnał. Wykopanie dołka, a tam znalezisko w kolorze srebra. Po tym zdarzeniu już wiem, że nie warto szybko rezygnować.

Jak się okazało owym znaleziskiem jest ekstremalnie rzadki denar uzurpatora rzymskiego w Brytanii w latach 286–293 n.e. Marcusa Aureliusa Mausaeusa Carausiusa (Karauzjusz). Na awersie znajduje się zapis IMP CARAVSIVS P F AVG; na rewersie: MONETA AVG. Moneta jest w idealnym stanie i jak zapewnił dom aukcyjny gdzie ten denar zostanie wystawiony po wcześniejszym zgłoszeniu do bazy znalezisk PAS, może osiągnąć sumę nawet 12.000 funtów.

Ciekawe odkrycie Polaka w Anglii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów