Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii
Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii | Zdjęcie: Dario Darosławski

Jeden z Czytelników IMPERIUM ROMANUM dokonał niecodziennego odkrycia. W hrabstwie Lancashire – dokładnie niedaleko miasta Clitheroe – w Anglii odkrył niepełną rzymską miedzianą broszkę. Jak się okazało obiekt jest datowany na I-II wiek n.e.

Szczęśliwy znalazca skierował się znalezisko do oceny i badań w muzeum. Broszka znajdowała się poniżej rzymskiej drogi, która łączyła dzisiejsze miasto Ribchester i Skipton, będące niegdyś ośrodkami rzymskimi – odpowiednio Bremetennacum Veteranorum oraz Olenacum.

Średnica okrągłego obiektu to 33 mm; ciężar 9.27 g. Po środku przedmiotu znajdą się dwa pierścienie ze śladami czerwonego szkliwa oraz sześcioramiennej gwiazdy. Widać także pozostałości po złoceniu.

Czytelnik IMPERIUM ROMANUM dokonał odkrycia w Anglii

Źródła wykorzystane
  • Zdjęcia: Dario Darosławski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów