Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców

W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców
Jedna z masek pośmiertnych

W nekropolii Beir Al-Shaghala (Egipt), na Pustyni Zachodniej, odkryto pięć grobowców z okresu rzymskiego Egiptu, wykonanych z błota i cegieł. Znaleziska dokonała egipska misja archeologiczna.

Odnalezione grobowce mają różne kształty i strukturę. Pierwszy z nich posiada wejście prowadzące do prostokątnej izby z dwoma komorami grobowymi; druga z kolei posiada jedną komorę. Trzeci grobowiec posiada z kolei kształt piramidy. Czwarty i piąty grobowiec mają wspólne wejście, z oddzielnymi komorami grobowymi.

Właściwe prace wykopaliskowe mają się dopiero rozpocząć. Jak dotychczas wydobyto artefakty: pozostałości masek pośmiertnych, ukazujących twarze ludzkie, pomalowanych na żółto; liczne fragmenty naczyń; dwa ostrakony, gdzie na jednym są hieroglify a na drugim hieratyka.

W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów