Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Egipcie odkryto pięć rzymskich grobowców
Jedna z masek pośmiertnych

W 2017 roku w nekropolii Beir Al-Shaghala (Egipt), na Pustyni Zachodniej, odkryto pięć grobowców z okresu rzymskiego Egiptu, wykonanych z błota i cegieł. Znaleziska dokonała egipska misja archeologiczna.

Odnalezione grobowce mają różne kształty i strukturę. Pierwszy z nich posiada wejście prowadzące do prostokątnej izby z dwoma komorami grobowymi; druga z kolei posiada jedną komorę. Trzeci grobowiec posiada z kolei kształt piramidy. Czwarty i piąty grobowiec mają wspólne wejście, z oddzielnymi komorami grobowymi.

Właściwe prace wykopaliskowe mają się dopiero rozpocząć. Jak dotychczas wydobyto artefakty: pozostałości masek pośmiertnych, ukazujących twarze ludzkie, pomalowanych na żółto; liczne fragmenty naczyń; dwa ostrakony, gdzie na jednym są hieroglify a na drugim hieratyka.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów