Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fragmenty gry planszowej znalezione w rzymskiej osadzie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment czerwonej ceramiki
Fragment czerwonej ceramiki. Znalezisko pozwoliło naukowcom określić wiek osady. Samo znalezisko datowane jest na 100 rok n.e.

Pozostałości studni, pereł czy spinek do włosów są dowodami na to, że około 1900 lat temu na miejscu rzymskiego fortu lokalni mieszkańcy założyli osadę. Miejsce znajduje się w obecnym Gernsheim, niemieckim mieście zlokalizowanym nad Renem około 50 km na południe od Frankfurtu.

Rzymska armia opuściła fort około 120 roku n.e. Obóz wojskowy istniał od roku 50 n.e. i był bazą dla około 500 żołnierzy. Archeologowie wiedzieli o miejscu już w XIX wieku, jednak dopiero najnowsze odkrycia pozwalają naukowcom zrozumieć co też naprawdę działo się z tym miejscem po „wyprowadzce” legionistów. Po tym jak rok temu prowadzono prace archeologiczne w forcie, zdecydowano się ponownie tego lata na odnalezienie dowodów istnienia osady. Wykopaliska trwać mają do października, ale zespół archeologów już może pochwalić się wieloma ciekawymi znaleziskami, które jasno potwierdzają istnienie osady. Znaleziono np. rzadkie klamry do odzieży, kilka pereł czy kostki do gry planszowej.

Mieszkańcy byli najprawdopodobniej galijsko-germańskiego pochodzenia, jednak z pewnością w osadzie mieszkała także ludność typowo rzymska.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów