Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Georadar pozwolił odkryć całe miasto rzymskie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mapa miasta rzymskiego Falerii Novi
Mapa miasta rzymskiego Falerii Novi | Zdjęcie: Verdonck et al., 2020/Antiquity

Po raz pierwszy w historii badaczom udało się wykorzystać georadar do zlokalizowania całego miasta, którego ślady znajdują się pod ziemią. Powstała wczesna mapa miasta Falerii Novi, które znajdowało się około 50 km na północ od Rzymu.

Na tę chwilę naukowcom udało się stworzyć olbrzymią mapę, która wymaga dogłębnej analizy; w celu przyspieszenia prac są plany aby wdrożyć system komputerowy do oznaczania mapy. Materiał jest naprawdę imponujący. Georadar wskazał lokalizację konkretnych budowli (termy, teatr, rynek), monumentów, dróg a nawet wodociągów. W celu wykonania pełnego skanu miasta wykorzystano specjalną maszynę, która przeanalizowała każde 12,5 cm ziemi na obszarze 75 akrów.

Miasto Falerii Novi jest dobrze opisane w tekstach źródłowych. Po raz pierwszy w historii pojawia się w roku 241 p.n.e. Miasto opuszczone zostało w VII wieku.

The machine thanks to which the map of Faleria Novi was created

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów