Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Głowy gladiatorów? – tajemnica czaszek odkryta

Według nowych badań, czaszki i resztki ciał znalezione w centrum Londynu mogły należeć do rzymskich gladiatorów, jeńców wojennych i przestępców. Resztki należały do około 40 mężczyzn, głównie w wieku 25-35 lat, którzy zginęli w latach 120-160 n.e. Jak wskazuje Rebecca Redfern, kurator i bioarcheolog z Muzeum w Londynie, czaszki posiadają liczne złamania policzkowe, ślady po użyciu tępych i ostrych broni oraz po dekapitacji.

W czasach rzymskich teren wykopalisk, w pobliżu muru londyńskiego, był zapełniony tartakami i pracowniami szewców. W okolicy znajdował się jednak także amfiteatr oraz strumyk, gdzie w pobliżu ostatniego odbywać się mogły rytualne mordy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów