Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Głowy gladiatorów? – tajemnica czaszek odkryta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizerunek gladiatora na cegle
Wizerunek gladiatora na cegle

Według badań z roku 2015, czaszki i resztki ciał znalezione w centrum Londynu mogły należeć do rzymskich gladiatorów, jeńców wojennych i przestępców. Resztki należały do około 40 mężczyzn, głównie w wieku 25-35 lat, którzy zginęli w latach 120-160 n.e.

Jak wskazuje Rebecca Redfern, kurator i bioarcheolog z Muzeum w Londynie, czaszki posiadają liczne złamania policzkowe, ślady po użyciu tępych i ostrych broni oraz po dekapitacji.

W czasach rzymskich teren wykopalisk, w pobliżu muru londyńskiego, był zapełniony tartakami i pracowniami szewców. W okolicy znajdował się jednak także amfiteatr oraz strumyk, gdzie w pobliżu ostatniego odbywać się mogły rytualne mordy.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów