Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie
Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie

Wykopaliska ratownicze prowadzone w 2015 roku, na północ od słynnej Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, przyniosły zaskakujące i niezwykle cenne znalezisko z czasów rzymskich. Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) odkryli tam fragment kamiennej steli z wygrawerowanym oficjalnym łacińskim tekstem, który poświęcono rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi.

Uczeni uważają, że ten datowany na rok 129 lub 130 rok n.e. zabytek to najważniejsza łacińska inskrypcja odnaleziona kiedykolwiek w Jerozolimie. Została ona dedykowana cesarzowi Hadrianowi przez osławiony Legion X Fretensis w przededniu drugiego powstania żydowskiego.

Łacińska inskrypcja wyryta w wapieniu liczy sześć linii. Uczeni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przetłumaczyli tekst następująco: „Imperatorowi Cezarowi Trajanowi Hadrianowi Augustowi, synowi boskiego Trajana Partyjskiego, wnukowi boskiego Nerwy, najwyższemu kapłanowi, obdarzonemu władzą trybuna po raz czternasty, konsulowi po raz trzeci, ojcu ojczyzny [poświęcono] przez Dziesiąty Legion Fretensis Antoniniana”. Nowe odkrycie to kolejny dowód na obecność Legionu X Fretensis w stolicy Judei w niespokojnym okresie po upadku pierwszego powstania żydowskiego (70 n.e.), a przed wybuchem drugiej rewolty, czyli powstania Bar-Kochby (132-135 n.e).

Odkryta inskrypcja może pochodzić dokładnie z czasu, w którym cesarz zainicjował swoje plany wobec Jerozolimy. Najprawdopodobniej powstała ona w związku z wizytą Hadriana w stolicy Judei.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów