Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie
Inskrypcja legionistów rzymskich odkryta w Jerozolimie

Wykopaliska ratownicze prowadzone w 2015 roku, na północ od słynnej Bramy Damasceńskiej w Jerozolimie, przyniosły zaskakujące i niezwykle cenne znalezisko z czasów rzymskich. Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) odkryli tam fragment kamiennej steli z wygrawerowanym oficjalnym łacińskim tekstem, który poświęcono rzymskiemu cesarzowi Hadrianowi.

Uczeni uważają, że ten datowany na rok 129 lub 130 rok n.e. zabytek to najważniejsza łacińska inskrypcja odnaleziona kiedykolwiek w Jerozolimie. Została ona dedykowana cesarzowi Hadrianowi przez osławiony Legion X Fretensis w przededniu drugiego powstania żydowskiego.

Łacińska inskrypcja wyryta w wapieniu liczy sześć linii. Uczeni z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przetłumaczyli tekst następująco: „Imperatorowi Cezarowi Trajanowi Hadrianowi Augustowi, synowi boskiego Trajana Partyjskiego, wnukowi boskiego Nerwy, najwyższemu kapłanowi, obdarzonemu władzą trybuna po raz czternasty, konsulowi po raz trzeci, ojcu ojczyzny [poświęcono] przez Dziesiąty Legion Fretensis Antoniniana”. Nowe odkrycie to kolejny dowód na obecność Legionu X Fretensis w stolicy Judei w niespokojnym okresie po upadku pierwszego powstania żydowskiego (70 n.e.), a przed wybuchem drugiej rewolty, czyli powstania Bar-Kochby (132-135 n.e).

Odkryta inskrypcja może pochodzić dokładnie z czasu, w którym cesarz zainicjował swoje plany wobec Jerozolimy. Najprawdopodobniej powstała ona w związku z wizytą Hadriana w stolicy Judei.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów