Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

ISIS zburzyło świątynię Baalszamina

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Baalszamina
Świątynia Baalszamina

W 2015 roku bojownicy państwa islamskiego wysadzili w powietrze antyczny zabytek w Palmirze w Syrii, powstałą niemal 2000 lat temu, świątynię Baalszamina, fenickiego boga burz.

UNESCO w oświadczeniu stwierdziło, że jest to ogromna strata dla Syryjczyków i ludzkości. ISIS zajęło antyczne miasto w maju tego roku, co wywołało wielkie obawy całego świata o dziedzictwo kulturowe. Palmira leży w środkowej Syrii, około 200 km na północny wschód od Damaszku. Miasto, dziś znane jako Tadmur, największy rozkwit przeżywało w II i III wieku n. e. Grecko-rzymskie ruiny w mieście znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Według islamistów starożytne zabytki sprzed powstania islamu są manifestacją politeizmu i symbolem herezji. Co ważne odnotowania bojownicy islamscy jasno twierdzą, że wszelkie świątynie i posągi wskazujące istnienie innych bóstw zostaną zniszczone.

Tydzień wcześniej świat obeszła informacja o ścięciu archeologa Khaleda al-Asaada, opiekującego się ruinami Palmiry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów