Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

ISIS zburzyło świątynię Baalszamina

Świątynia Baalszamina
Świątynia Baalszamina

Syryjska władza i aktywiści w niedzielę przekazali mediom informację, że bojownicy państwa islamskiego wysadzili w powietrze antyczny zabytek w Palmirze w Syrii, powstałą niemal 2000 lat temu, świątynię Baalszamina, fenickiego boga burz.

UNESCO w oświadczeniu stwierdziło, że jest to ogromna strata dla Syryjczyków i ludzkości. ISIS zajęło antyczne miasto w maju tego roku, co wywołało wielkie obawy całego świata o dziedzictwo kulturowe. Palmira leży w środkowej Syrii, około 200 km na północny wschód od Damaszku. Miasto, dziś znane jako Tadmur, największy rozkwit przeżywało w II i III wieku n. e. Grecko-rzymskie ruiny w mieście znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Według islamistów starożytne zabytki sprzed powstania islamu są manifestacją politeizmu i symbolem herezji. Co ważne odnotowania bojownicy islamscy jasno twierdzą, że wszelkie świątynie i posągi wskazujące istnienie innych bóstw zostaną zniszczone.

Tydzień wcześniej świat obeszła informacja o ścięciu archeologa Khaleda al-Asaada, opiekującego się ruinami Palmiry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów