Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

ISIS zniszczyło tetrapylon w Palmyrze

Antyczny tetrapylon w Palmyrze, sfotografowany w 2008 roku
Antyczny tetrapylon w Palmyrze, sfotografowany w 2008 roku. | Zdjęcie: Alamy

Jak przekazują syryjskie władze, bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli antyczną strukturę będącą niegdyś monumentalną bramą o czterech wejściach oraz część rzymskiego teatru w Palmyrze.

Tetrapylon został zniszczony po przejęciu miasta po razu drugi przez islamistów. Co więcej, poważnym uszkodzeniom uległa także część rzymskiego teatru.

W marciu zeszłego roku, siłom syryjskim i rosyjskim udało się przejąć kontrolę nad pięknym antycznym miastem, z rąk bojowników. Wówczas na miejsce przybyło wielu naukowców, którzy oceniali straty wśród zabytków. Jak się okazało ISIS dokonało istnego spustoszenia w muzeach oraz wysadziło wiele znaczących antycznych pomników historii.

Zdobycie Palmyry przez ISIS było jednym z ich celów kampanii wojskowej w regionie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów