Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

ISIS zniszczyło tetrapylon w Palmyrze

Antyczny tetrapylon w Palmyrze, sfotografowany w 2008 roku
Antyczny tetrapylon w Palmyrze, sfotografowany w 2008 roku. | Zdjęcie: Alamy

Jak przekazują syryjskie władze, bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli antyczną strukturę będącą niegdyś monumentalną bramą o czterech wejściach oraz część rzymskiego teatru w Palmyrze.

Tetrapylon został zniszczony po przejęciu miasta po razu drugi przez islamistów. Co więcej, poważnym uszkodzeniom uległa także część rzymskiego teatru.

W marciu zeszłego roku, siłom syryjskim i rosyjskim udało się przejąć kontrolę nad pięknym antycznym miastem, z rąk bojowników. Wówczas na miejsce przybyło wielu naukowców, którzy oceniali straty wśród zabytków. Jak się okazało ISIS dokonało istnego spustoszenia w muzeach oraz wysadziło wiele znaczących antycznych pomników historii.

Zdobycie Palmyry przez ISIS było jednym z ich celów kampanii wojskowej w regionie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów