Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Izraelu natrafiono na liczący 1600 lat warsztat szkła

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Izraelu natrafiono na liczący 1600 lat warsztat szkła
W Izraelu natrafiono na liczący 1600 lat warsztat szkła

W 2016 roku w Izraelu natrafiono na liczący 1600 lat warsztat szkła, co dowodzi że Judea była niegdyś ważnym centrum wytwórstwa szkła dla Imperium Rzymskiego.

Odkrycia dokonano w czasie wykopalisk poprzedzających prace drogowe w Górze Karmel. Archeolodzy natrafili na piece wytwarzające szkło, datowane na IV-V wiek n.e. Piece składały się z dwóch komór: w jednej osiągano bardzo wysoką temperaturę; w drugiej wytapiano produkt złożony z mikstury specjalnego piasku (silica), śladowych ilości boru, fosforu i ołowiu. Te składniki były topione razem w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. Szkło było podgrzewane przez cały tydzień (a nawet dwa), aby utworzyć duże kawały surowego szkła. Niektóre z nich ważyły nawet do dziesięciu ton. Po ochłodzeniu szkło było niekrystaliczne, gładkie, bardzo twarde, a zarazem bardzo kruche.

W czasie wczesnego okresu rzymskiego wykorzystanie szkła bardzo szybko się rozwinęło ze względu na jego charakterystykę: przejrzystość, piękno, delikatność wyrobów, a także szybkość wykonania metodą dmuchania. Szkło było wykorzystywane masowo w infrastrukturze publicznej: okna, mozaiki. Było ono wymagane na ogromną skalę, w tym celu powstawały wielkie centra wytwórcze. Opisane znalezisko jest jednym z takich miejsc.

Zgodnie z edyktem cenowym cesarza Dioklecjana z początku IV wieku n.e., były dwa rodzaje szkła: (1) szkło z Judei oraz (2) szkło z Aleksandrii – judejskie miało kolor lekkiej zieleni i było tańsze.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów