Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat

W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat
W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat | Zdjęcie: AP Photo/Sebastian Scheiner

Na Starym Mieście w Jerozolimie odkryto liczący około 1800 lat rzymski teatr, który przylega do Zachodniego Muru. Obiekt powstał zapewne za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.).

Budowla była zapewne jedną z wielu jakie powstały w mieście, po tym jak Jerozolima została zniszczona w roku 70 n.e., po nieudanym powstaniu żydowskim. Hadrian chcąc odbudować miasto, przemianował je na kolonię rzymską i nadał nazwę Aelia Capitolina.

Co ciekawe, teksty źródłowe wspominały o rzymskich teatrach w na terenie Jerozolimy, jednak dotychczas nie udawało się naukowcom natrafić na jakąkolwiek budowlę tego typu. Naukowcy uważają, że konstrukcja nie została całkowicie ukończona i miała kształt półkolisty. Zapewne pełniła rolę małego odeonu, w którym odbywały się zarówno występu muzyczne jak i teatralne; a nawet zgromadzenia lokalnych władz.

Budowla była względnie mała i mogła pomieścić około 200 osób. Wstępne wykopaliska wydobyły na światło dzienne pierwszy rząd widowni, orkiestron i część sceny. Badacze mają nadzieję, że dalsze wykopaliska rzucą więcej światła na życie codzienne mieszkańców Jerozolimy pod panowaniem Rzymian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów