Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat
W Jerozolimie natrafiono na rzymski teatr sprzed 1800 lat | Zdjęcie: AP Photo/Sebastian Scheiner

Na Starym Mieście w Jerozolimie odkryto w 2017 roku liczący około 1800 lat rzymski teatr, który przylega do Zachodniego Muru. Obiekt powstał zapewne za panowania cesarza Hadriana (117-138 n.e.).

Budowla była zapewne jedną z wielu jakie powstały w mieście, po tym jak Jerozolima została zniszczona w roku 70 n.e., po nieudanym powstaniu żydowskim. Hadrian chcąc odbudować miasto, przemianował je na kolonię rzymską i nadał nazwę Aelia Capitolina.

Co ciekawe, teksty źródłowe wspominały o rzymskich teatrach w na terenie Jerozolimy, jednak dotychczas nie udawało się naukowcom natrafić na jakąkolwiek budowlę tego typu. Naukowcy uważają, że konstrukcja nie została całkowicie ukończona i miała kształt półkolisty. Zapewne pełniła rolę małego odeonu, w którym odbywały się zarówno występu muzyczne jak i teatralne; a nawet zgromadzenia lokalnych władz.

Budowla była względnie mała i mogła pomieścić około 200 osób. Wstępne wykopaliska wydobyły na światło dzienne pierwszy rząd widowni, orkiestron i część sceny. Badacze mają nadzieję, że dalsze wykopaliska rzucą więcej światła na życie codzienne mieszkańców Jerozolimy pod panowaniem Rzymian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów