Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Konie dzieliły izby z legionistami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Konie dzieliły izby z legionistami
Konie dzieliły izby z legionistami | Zdjęcie: Courtesy English Heritage

Naukowcy od dłuższego czasu prowadzili badania w rzymskich barakach w Segedunum (na linii muru Hadriana w Anglii) w celu dowiedzenia się, gdzie trzymano konie.

Dotychczas badacze prowadzili wykopaliska pod kątem odnalezienia jakichkolwiek śladów istnienia stodół. Przypadkiem jednak archeolodzy natrafili na głębokie dziury w ziemi, w których gromadzono końskie odchody. Co więcej, znajdowały się one pod barakami. Okazało się, że rzymscy żołnierze dzielili izby ze swoimi towarzyszami. Jest to dowód na to, jak istotnymi zwierzętami w rzymskiej armii były konie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów