Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Konie dzieliły izby z legionistami

Konie dzieliły izby z legionistami
Konie dzieliły izby z legionistami | Zdjęcie: Courtesy English Heritage

Naukowcy od dłuższego czasu prowadzili badania w rzymskich barakach w Segedunum (na linii muru Hadriana w Anglii) w celu dowiedzenia się, gdzie trzymano konie.

Dotychczas badacze prowadzili wykopaliska pod kątem odnalezienia jakichkolwiek śladów istnienia stodół. Przypadkiem jednak archeolodzy natrafili na głębokie dziury w ziemi, w których gromadzono końskie odchody. Co więcej, znajdowały się one pod barakami. Okazało się, że rzymscy żołnierze dzielili izby ze swoimi towarzyszami. Jest to dowód na to, jak istotnymi zwierzętami w rzymskiej armii były konie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów