Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska
W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska | Zdjęcie: University of Leicester

Pięknie zdobiona klamra od paska została znaleziona przy szkielecie rzymskiego legionisty w skromnym grobie w Leicester w Anglii.

Grób znajduje się na zachodnim brzegu River Sour, niedaleko Fosse Way – ważnej drogi w starym rzymskim mieście. Stylistyka paska sugeruje, że mężczyzna do którego należał żył w IV lub V wieku n.e.

Klamra ozdobiona jest głowami delfinów i psami – typowe późno-rzymskie motywy wykorzystywane w symbolice urzędniczej. Klamra paska jest niezwykle cienka, wykonana z brązu.

Właściciel paska w dzieciństwie miał silne problemy zdrowotne, jednak w dorosłym życiu cieszył się dużym zdrowiem, poza złamaniem lewego przedramienia i osłabieniem nadgarstka – urazy typowe dla podniesionej ręki w celu odparcia ciosu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów