Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska

W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska
W Leicester natrafiono na szkielet rzymskiego żołnierza i klamrę od paska | Zdjęcie: University of Leicester

Pięknie zdobiona klamra od paska została znaleziona przy szkielecie rzymskiego legionisty w skromnym grobie w Leicester w Anglii.

Grób znajduje się na zachodnim brzegu River Sour, niedaleko Fosse Way – ważnej drogi w starym rzymskim mieście. Stylistyka paska sugeruje, że mężczyzna do którego należał żył w IV lub V wieku n.e.

Klamra ozdobiona jest głowami delfinów i psami – typowe późno-rzymskie motywy wykorzystywane w symbolice urzędniczej. Klamra paska jest niezwykle cienka, wykonana z brązu.

Właściciel paska w dzieciństwie miał silne problemy zdrowotne, jednak w dorosłym życiu cieszył się dużym zdrowiem, poza złamaniem lewego przedramienia i osłabieniem nadgarstka – urazy typowe dla podniesionej ręki w celu odparcia ciosu.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów