Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Licząca 1600 lat winiarnia odnaleziona w Jerozolimie

Winiarnia odnaleziona w Jerozolimie
Winiarnia odnaleziona w Jerozolimie | Zdjęcie: Israel Antiquities Authority

W Jerozolimie odkryto liczącą 1600 lat winiarnię. Odkrycia dokonano na placu budowy w miejscu, w którym niegdyś znajdował się sierociniec, poza starymi murami miasta.

Uważa się, że winiarnia była częścią dużego domu. Budynek zawierał dużą prasę do owoców, wokół której znajdowało się osiem izb, w których przechowywano winogrona. Niedaleko winiarni  odnaleziono ślady prywatnych term, w tym terakotowe rury i cegły. Niektóre z cegieł miały stemple z nazwą dziesiątego legionu rzymskiego, jednego z czterech stacjonujących w Jerozolimie. Cegły mogły zostać wyprodukowane w pobliskim Binyanei Ha-Uma.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów