Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Licząca 1600 lat winiarnia odnaleziona w Jerozolimie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Winiarnia odnaleziona w Jerozolimie
Winiarnia odnaleziona w Jerozolimie | Zdjęcie: Israel Antiquities Authority

W 2016 roku w Jerozolimie odkryto liczącą 1600 lat winiarnię. Odkrycia dokonano na placu budowy w miejscu, w którym niegdyś znajdował się sierociniec, poza starymi murami miasta.

Uważa się, że winiarnia była częścią dużego domu. Budynek zawierał dużą prasę do owoców, wokół której znajdowało się osiem izb, w których przechowywano winogrona. Niedaleko winiarni  odnaleziono ślady prywatnych term, w tym terakotowe rury i cegły. Niektóre z cegieł miały stemple z nazwą dziesiątego legionu rzymskiego, jednego z czterech stacjonujących w Jerozolimie. Cegły mogły zostać wyprodukowane w pobliskim Binyanei Ha-Uma.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów