Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów
Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów | Zdjęcie: Courtesy of Sotheby's

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów na aukcji zorganizowanej przez Denver Art Museum w USA.

Obiekt ukazujący rzymskiego obywatela został zakupiony przez angielskiego handlarza dziełami sztuki za około 930 tysięcy dolarów. Następnym krokiem kupca będzie zapewne sprzedanie cennego artefaktu z zyskiem.

Rzeźba przedstawia senatora lub członka nobilitas, który dowodził kampanią wojskową w II wieku n.e. Kwota jaką uzyskało muzeum ze sprzedaży obiektu, zostanie przeznaczona na zakup nowych dzieł sztuki.

Praktyka sprzedaży dzieł sztuki przez instytucję jest mocno krytykowana wśród archeologów i historyków. Wiele zabytków, które mogły być podziwiane przez każdego, teraz zapewne stanie w prywatnych rezydencjach pasjonatów sztuki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów