Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów
Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów | Zdjęcie: Courtesy of Sotheby's

Liczące 1800 lat rzymskie popiersie zostało sprzedane za niemal milion dolarów na aukcji zorganizowanej przez Denver Art Museum w USA.

Obiekt ukazujący rzymskiego obywatela został zakupiony przez angielskiego handlarza dziełami sztuki za około 930 tysięcy dolarów. Następnym krokiem kupca będzie zapewne sprzedanie cennego artefaktu z zyskiem.

Rzeźba przedstawia senatora lub członka nobilitas, który dowodził kampanią wojskową w II wieku n.e. Kwota jaką uzyskało muzeum ze sprzedaży obiektu, zostanie przeznaczona na zakup nowych dzieł sztuki.

Praktyka sprzedaży dzieł sztuki przez instytucję jest mocno krytykowana wśród archeologów i historyków. Wiele zabytków, które mogły być podziwiane przez każdego, teraz zapewne stanie w prywatnych rezydencjach pasjonatów sztuki.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów