Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Londynie znajdowała się świątynia Izydy

Inskrypcja na I-wiecznej amforze
Inskrypcja na I-wiecznej amforze | Zdjęcie: Markus Milligan

Na amforze rzymskiej odnaleziono inskrypcję Londini ad fanvm isidis,  co znaczy „Do Londynu do świątyni Izydy”. Dowodzi to, że w Londynie znajdował się niegdyś przybytek tej bogini.

Izyda była egipską boginią płodności; opiekunką rodzin. Jej kult przyjęli także Rzymianie. Często ukazywano ją jako matkę Horusa.

Odkrycia dokonano  na Tooley Street w Londynie. Amfora, datowana na I wiek n.e., dowodzi że obecna stolica Anglii posiadała świątynię Izydy. Wcześniej znajdywano inne poszlaki wskazujące na istnienie budynku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów