Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Londynie znajdowała się świątynia Izydy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Inskrypcja na I-wiecznej amforze
Inskrypcja na I-wiecznej amforze | Zdjęcie: Markus Milligan

W 2016 roku na amforze rzymskiej odnaleziono inskrypcję Londini ad fanvm isidis,  co znaczy „Do Londynu do świątyni Izydy”. Dowodzi to, że w Londynie znajdował się niegdyś przybytek tej bogini.

Izyda była egipską boginią płodności; opiekunką rodzin. Jej kult przyjęli także Rzymianie. Często ukazywano ją jako matkę Horusa.

Odkrycia dokonano  na Tooley Street w Londynie. Amfora, datowana na I wiek n.e., dowodzi że obecna stolica Anglii posiadała świątynię Izydy. Wcześniej znajdywano inne poszlaki wskazujące na istnienie budynku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów