Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Migranci rzymscy

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Czaszki należące do 35-50 letnich mężczyzn, którzy zapewne wyemigrowali do Rzymu
Czaszki należące do 35-50 letnich mężczyzn, którzy zapewne wyemigrowali do Rzymu. | Zdjęcie: KRISTINA KILLGROVE

Naukowcom udało się znaleźć dowód na to, że znalezione niedawno szczątki, mające około 2000 lat, należały do emigrantów. Szczątki ciał znaleziono na ówczesnym rzymskim cmentarzysku.

Według szacunków milionowa populacja Rzymu w okresie imperialnym liczyła 5% imigrantów oraz 40% niewolników. Są to jednak niepewne liczby, których nie możemy potwierdzić, z powodu niezachowanych cenzusów.

Naukowcy Kristina Killgrove i Janet Montgomery, działający na Uniwersytecie w Durham, chcąc udowodnić, że w Cesarstwie Rzymskim występowała migracja ludności, podjęli się przebadania pozostałości szkieletów pochowanych w I-III wieku n.e. Udało się im na podstawie izotopów strontu i tlenu ocenić czy badany ząb wytworzył się w czasie pobytu danej osoby w Rzymie, czy też nie. W ten sposób przebadano 105 zębów.

Okazało się, że kilka mężczyzn, kobieta i kilkoro dzieci narodzili się poza Rzymem. Co najmniej osiem osób pochodziło albo z Afryki Północnej, albo z Alp lub Apenin.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów