Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Monety rzymskie na terenie Polski falsyfikatami?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monety rzymskie na terenie Polski falsyfikatami?
Monety rzymskie na terenie Polski falsyfikatami? | Zdjęcie: Tomasz Wojtasik/PAP

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali monety rzymskie, znalezione na terenie Polski, Ukrainy i Białorusi. Dzięki swoim badaniom doszli do wniosku, że nie pochodzą one z terenów Cesarstwa Rzymskiego, jak sądzono do tej pory, ale zostały sfałszowane. Takie informacji podaje portal internetowy The First News.

Setki tysięcy denarów rzymskich zostało odnalezionych na terenach zamieszkałych na początku naszej ery przez plemiona Gotów i Wandalów. Profesor A. Dymowski z UW, który prowadzi badania w tym zakresie wraz z dr. K. Myzginem, wyjawił w rozmowie z agencją PAP, że niektóre z tych monet to falsyfikaty. Monety były posrebrzane, albo pochodziły ze stopu metali, co przypominało srebro.

Na wschodnich peryferiach Imperium Rzymskiego, na terenach od wschodnich Niemiec, przez Polskę i Ukrainę aż po zachodnią Rosję powszechnie używano rzymskich denarów. Były one przez tutejszą ludność uważane za wartościowe ze względu na metal, z którego powstały. Jak podaje Dymowski, wartość jednego denara była wyższa, niż żołd dzienny legionisty z I w.n.e. Co więcej, nawet na ziemiach barbarzyńców powszechnie używano ich jako środka płatniczego.

Dr. Myzgin twierdzi: „Jesteśmy przekonani, że w I wiekach naszej ery na wschodzie Imperium wymiana towarów przy użyciu pieniędzy (denarów) miała miejsce częściej, niż sądzono”.

„W ostatnich latach odkryto kilka warsztatów na Ukrainie, gdzie produkowano fałszywe denary. Sądzimy, że to kwestia czasu, zanim takie warsztaty odkryjemy w Polsce”- dodaje.

Dla przeciętnego klienta starożytnego sklepu trudno było odróżnić falsyfikaty od oryginałów, gdyż między poszczególnymi sztukami zachodzą malutkie różnice w ich wyglądzie i wadze (nawet o 1-1,5 grama).

Zdaniem naukowców na terenie Polski nawet ? znalezionych monet rzymskich może był fałszywa. Jednakże trudno ustalić skalę fałszerstw, gdyż większość monet z tej epoki uległa korozji. Teraz naukowcy chcą odkryć metody, umiejętności i skalę działania starożytnych fałszerzy.

Autor: Marcin Bąk
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów