Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Muły pojawiły się za Alpami za sprawą antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Muł
Muł

Najnowsze badania archeologów przeprowadzone na terenie byłych rzymskich prowincji Recja, Norikum i Górna Pannonia pozwoliły ustalić, że muły pojawiły się na ziemiach za Alpami właśnie za sprawą antycznych Rzymian.

Specjaliści swoje prace prowadzili w ośmiu punktach badawczych. Wspomniane prowincje swoim zasięgiem obejmowały tereny współczesnych krajów: wschodnia Szwajcaria, Austria, południowe Niemcy. Materiałem badawczym były zachowane szczątki zwierząt koniowatych (zęby, kości). Jak się okazuje, wyniki DNA wskazują, że żadne ze szczątków mułów na tych terenach nie pochodzą sprzed pojawienia się na nich Rzymian.

Muły były bardzo cenionymi zwierzętami przez Rzymian, głównie ze względu na swoją wytrzymałość i siłę; wykorzystywano je przede wszystkim jako zwierzęta pociągowe. W czasach rzymskich, na terenie północnych Alp, jeden na sześć koniowatych w czasach rzymskich był mułem; dowodzi to że w codziennym życiu były one bardzo chętnie wykorzystywane.

Przed pojawieniem się Rzymian, koń był głównie wykorzystywanym zwierzęciem do transportu i prac pociągowych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów