Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na czas muzułmańskiej konferencji w Italii zasłonięto nagi posąg wodza greckiego

Statua ukazuje umięśnionego i nagiego tebańskiego wojskowego Epaminondasa, który na przełomie IV i III wieku p.n.e. stworzył potęgę miasta-państwa Teb na terenie Półwyspu Apenińskiego
Statua ukazuje umięśnionego i nagiego tebańskiego wojskowego Epaminondasa, który na przełomie IV i III wieku p.n.e. stworzył potęgę miasta-państwa Teb na terenie Półwyspu Apenińskiego

W ostatnich dniach w Italii miała miejsce muzułmańska konferencja. W obawie przed urażeniem przybyłych wyznawców islamu, lokalne władze podjęły decyzję o zasłonięciu miejsc intymnych rzeźby antycznego wodza Epaminondasa.

Statua ukazuje umięśnionego i nagiego tebańskiego wojskowego Epaminondasa, który w I połowie IV wieku p.n.e. stworzył potęgę miasta-państwa Teb na terenie Półwyspu Bałkańskiego. Obiekt znajduje się w teatrze w mieście Cairo Montenotte, w Ligurii (północny-zachód Włoch). Rządzący podjęli decyzję, aby zasłonić czerwonym materiałem figurę mężczyzny, od pasa w dół i nie urazić przybyłych muzułmanów. Co wartym jest podkreślenia, statua posiada wyrzeźbiony fragment materiału na genitaliach, w związku z czym nie można mówić o pełnej nagości.

Decyzja władz lokalnych spotkała się z szeroką krytyką środowisk konserwatywnych, według których jest to kolejny dowód na zbyt daleko posuniętą tolerancję wobec imigrantów i ich wspólnot. Przedstawiciele prawicy włoskiej, m.in. Ylenia Lucaselli twierdzi, że powinniśmy być dumni z naszego dziedzictwa kulturalnego i jest to kolejny dowód na nieudany proces multikulturalizmu.

Konferencja została zorganizowana wspólnymi siłami Włoskiej Konfederacji Islamskiej oraz Liguriańskiej Federacji Islamskiej. Organizatorzy zaprzeczają, jakoby powodem zasłonięcia dolnej części rzeźby były uczucia religijne. Ponoć figura mężczyzny została ubrana jedynie na kilka godzin oraz tylko dla potrzeb ceremonialnych.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów