Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na Kaukazie natrafiono na szczątki ludzkie z rzymską biżuterią

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na Kaukazie natrafiono na szczątki ludzkie z rzymską biżuterią
Na Kaukazie natrafiono na szczątki ludzkie z rzymską biżuterią

W autonomicznej republice Rosji – Kabardo-Bałkaria – natrafiono na pozostałości ludzkie, przy których znajdowała się rzymska biżuteria. Jak oceniono zmarła kobieta żyła prawie 2000 lat temu.

Szkielet kobiety i znajdujące się przy niej szczątki wojownika oraz dwóch innych mężczyzn pochowano w zbiorowym grobie. Kobieta należała do wysoko usytuowanej rodziny na Kaukazie. Na palcach kobiety znajdowały się dwa pięknie zdobione pierścienie oraz przy jej ciele leżał jasno-fioletowy ametystowy medalion, których pochodzenie naukowcy określili na rzymskie.

Naukowcy podejrzewają, że kobieta należała do antycznego ludu Alanów, który opanował ziemie Kaukazu w I i II wieku n.e. Biżuteria mogła trafić na te tereny w wyniku handlu, albo też rabunku.

Pierścień rzymski z Kabardo-Bałkarii

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów