Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie przyjmowali od Hunów koczowniczy styl życia

Najnowsze badania dowodzą, że Rzymianie przyjmowali od Hunów koczowniczy styl życia
Typowo zniekształcona czaszka Huna

Naukowcy z University of Cambridge przeanalizowali szczątki ludzkie – datowane na V wiek n.e. – z rzymskiego regionu nadgranicznego w Panonii (obecne Węgry). Wyniki badań dowodzą, że niektórzy rzymscy obywatele porzucili swoje gospodarstwa i przejęli koczowniczy styl życia od Hunów.

Analiza uzębienia i kości pozwoliła ocenić archeologom, że dieta Rzymian oparta była w dużej mierze na mięsie i rybach. Typowi rzymscy rolnicy odżywiali się z kolei głównie zbożem, warzywami, pieczywem i odrobiną mięsa, bez ryb. Co ciekawe, niektórzy z Hunów przejęli od Rzymian osadniczy tryb życia i założyli własne gospodarstwa.

Jak twierdzi dr Susanne Hakenbeck wyniki badań dowodzą, że ludność zamieszkująca obszar nadgraniczny starała się sobie radzić w niesprzyjających wojennych warunkach i koegzystować.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów