Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najnowsze badania odnośnie Hunów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Hunowie w bitwie na Polach Katalaunijskich
Hunowie w bitwie na Polach Katalaunijskich

Najnowsze badanie naukowców z University of Cambridge dostarcza więcej informacji o stosunkach między Rzymianami a Hunami. Naukowcy szukają wytłumaczenia bardzo ekspansywnej natury Hunów i wiążą ją z ciężkimi warunkami pogodowymi, a dokładniej suszą.

Hunowie byli ludem koczowniczym żyjącym we Wschodniej Europie, na Kaukazie i w Centralnej Azji pomiędzy I a VII wiekiem n.e. To z powodu tego wojowniczego ludu doszło do Wielkiej Migracji ludów barbarzyńskich na zachód i w dużej mierze doprowadziło do upadku Cesarstwo Zachodniorzymskie w 476 roku n.e.

Rzymianie o Hunach dowiedzieli się w roku 376 n.e., kiedy to Goci zmuszeni zostali pod naporem Hunów do migracji na zachód i poszukiwania nowych siedzib na ziemiach rzymskich. Za sprawą przekazów rzymskiego historyka z IV wieku n.e. – Ammianusa Marcellinusa – otrzymujemy bardzo barwny opis wyglądu, życia i sposobu walki dzikich Hunów.

We wspomnianym badaniu udało się określić, jakie temperatury występowały w Europie aż do II wieku p.n.e. Jak się okazuje, w połowie IV wieku n.e., w Kotlinie Panońskiej w latach 447, 451, 452 występowały niezwykle suche lata. W wyniku inwazji, poprowadzonej w połowie V wieku n.e. na Mezję i głębiej na Bałkany, Hunowie przez jakiś czas kontrolowali te tereny i prowadzili zaborczą politykę wobec zamieszkałej ludności. Badacze wiążą ciężkie warunki pogodowe z niezwykłą agresją Hunów, którzy w ten sposób wypracowali strategię radzenia sobie z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi.

Badanie „The role of drought during the Hunnic incursions into centraleast Europe in the 4th and 5th c. CE” zostało opublikowane w „Journal of Roman Archaeology” (2022).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów