Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Najnowsze badania z Kalkriese dowodzą, że było to miejsce walk legionistów Warusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowany fragment lorica segmentata z Kalkriese
Zachowany fragment lorica segmentata z Kalkriese

Najnowsze badania z Kalkriese, niedaleko Osnabrück (zachodnie Niemcy), sugerują że było to miejsce gdzie po raz ostatni rzymskie legiony Warusa stawiły opór Germanom w słynnej bitwie w lesie Teutoburskim w roku 9 n.e.

Archeolodzy przeprowadzili złożone badania na zachowanych fragmentach rzymskiego uzbrojenia (w tym zbrojach typu lorica segmentata) z tego miejsca. Badacze są w stanie określić, skąd dane uzbrojenie pochodzi lub przez jaki oddział/legion było wykorzystywane.

Badaniu poddano ponad 550 artefaktów z siedmiu obozów legionowych w regionie i porównano je ze znalezionym uzbrojeniem z Kalkriese. Jak się okazuje, zachowane obiekty z m.in. Dangstetten, miejsca gdzie stacjonował w latach 15-9 p.n.e. legion XIX – biorący udział w walkach w lesie Teutoburskim – są niezwykle podobne z tymi jakie znaleziono w Kalkriese. Co więcej, zachowane przedmioty metalowe z późniejszej wyprawy Germanika mają zupełnie inny skład niż te znalezione w Kalkriese.

Wnioski płynące z przeprowadzonych analiz sugerują więc, że w Kalkriese doszło raczej do ostatnich walk rzymskich legionistów Warusa, aniżeli kampanii Germanika, którą przeprowadzano kilka lat po tzw. „klęsce Warusa” (Clades Variana).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów