Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największa prywatna kolekcja rzymskiej sztuki zostanie udostępniona dla turystów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzeźby z kolekcji rodu Torlonia
Rzeźby z kolekcji rodu Torlonia | Zdjęcie: Torlonia Foundation

Wykorzystując olbrzymi kapitał, zgromadzony w XVIII i XIX wieku, włoski ród Torlonia zgromadził przez lata imponującą prywatną kolekcję ponad 600 antycznych rzymskich artefaktów. Po latach negocjacji, prowadzonych pomiędzy przedstawicielami rodu i włoskimi władzami, udało się wystawić część zabytków na widok publiczny.

Przez lata opisywane zabytki kultury europejskiej pozostawały za zamkniętymi drzwiami i ujrzeć mogli je jedynie nieliczni. Nawet badacze o ich istnieniu mogli dowiedzieć się jedynie z katalogu, który powstał w 1884 roku.

Jednak ten rok będzie wyjątkowy. Łącznie 96 antycznych rzeźb, popiersi i reliefów – datowanych od V p.n.e. do IV wieku n.e. – znajdzie się na specjalnej wystawie w Muzeach Kapitolińskich w Rzymie. Turyści będą mogli m.in. zobaczyć wielką statuę boga Nilu, Herkulesa czy cesarza Wespazjana, Hadriana, Kommodusa oraz wodza Scypiona Afrykańskiego.

Do tej pory naukowcy prowadzili gruntowną renowację obiektów, co też było sfinansowane przez Bvlgari – firmę sprzedającą biżuterię.

Wystawa o nazwie „The Torlonia Marbles” będzie otwarta od kwietnia do stycznia 2021 roku. Później wystawione obiekty „udadzą się” w podróż po najbardziej prestiżowych muzeach na świecie. Finalnie, prawdopodobnie, artefakty pozostaną w Rzymie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów