Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Natrafiono na aureus w Jerozolimie

Natrafiono na aureus w Jerozolimie
Natrafiono na aureus w Jerozolimie | Zdjęcie: Shimon Gibson

Złota rzymska moneta,  aureus, ukazująca cesarza Nerona, została odkryta niedaleko ruin rzymskiej willi na górze Syjon. Budowla datowana jest na I wiek n.e.

Willa znajdowała się w górnej i sakralnej części Górnego Miasta Jerozolimy. Zespół archeologów pod wodzą Shimona Gibsona odkrył dobrze zachowane pokoje, mykwę (lub żydowski rytualny basen) oraz łazienkę.

Odnaleziona moneta została według specjalistów wybita w 56 roku n.e., a prawdopodobnie zaginęła, kiedy zniszczono willę – czyli w roku 70 n.e. Wówczas to doszło do zdobycia miasta przez Rzymian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów