Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Natrafiono na aureus w Jerozolimie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Natrafiono na aureus w Jerozolimie
Natrafiono na aureus w Jerozolimie | Zdjęcie: Shimon Gibson

Złota rzymska moneta,  aureus, ukazująca cesarza Nerona, została odkryta w 2016 roku niedaleko ruin rzymskiej willi na górze Syjon. Budowla datowana jest na I wiek n.e.

Willa znajdowała się w górnej i sakralnej części Górnego Miasta Jerozolimy. Zespół archeologów pod wodzą Shimona Gibsona odkrył dobrze zachowane pokoje, mykwę (lub żydowski rytualny basen) oraz łazienkę.

Odnaleziona moneta została według specjalistów wybita w 56 roku n.e., a prawdopodobnie zaginęła, kiedy zniszczono willę – czyli w roku 70 n.e. Wówczas to doszło do zdobycia miasta przez Rzymian.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów