Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Natrafiono na 1900-letni apartament w Willi Hadriana

Luksusowa willa odnaleziona
Luksusowa willa odnaleziona | Zdjęcie: Kevin MacNichol

Wcześniej nieznana budowla została odnaleziona w ruinach Willi Hadriana – liczącego 1900 lat kompleksu cesarskiego, który był dwa razy większy od Pompejów. Jak twierdzą archeolodzy konstrukcja jest niezwykle bogato zdobiona.

Budowla pokryta jest mozaikami podłogowymi ukazującymi abstrakcyjne obrazy. Na ścianach znajdują się czerwono-żółte panele ścienne przedzielone motywami roślinnymi. Sufit z kolei pokryty jest wizerunkami twarzy, gryfów i sfinksów. Naturalnie po prawie dwóch tysiącach lat dzieła te zachowały się jedynie w częściach i wymagają renowacji.

Fragment kolorowej ściany odnalezionego apartamentu.
Autor: Kevin MacNichol

Budynek wydaje się być apartamentem w części kompleksu. Pytaniem jakie sobie zadali naukowcy było: kto tak naprawdę zamieszkiwał tę ekskluzywną rezydencję? Porównawszy miejsce z podobną strukturą w Ostii, ostatecznie uznano, że w miejscu tym przebywał wysoki członek personelu, a nie cesarz.

Część fresku.
Autor: Kevin MacNichol

W tym momencie największą uwagę naukowców przyciąga widowiskowość budowli – piękne statuy oraz zdobione hole. Willa Hadriana przez lata była źródłem wiedzy i informacji na temat życia Hadriana. Cesarz ten przeszedł do historii, jako sprawiedliwy i rozsądny władca (117-138 n.e.), który cenił sobie niezwykle kulturę grecką – stąd też jego przydomek Graeculus.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów