Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zrekonstruowano piękny sufit w pałacu w Herkulanum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcom udało się zrekonstruować piękny sufit w nadmorskim pałacu w Herkulanum
Rekonstrukcja sufitu w pałacu

Naukowcom udało się zrekonstruować piękny sufit w nadmorskim pałacu w Herkulanum, przywracając mu chociażby pierwotny kolor sufitu. Udało się im to za sprawą zachowanych kawałków drewna.

Budowla znana jest jako Dom Telefusa to duża willa, która ponoć miała należeć do Marka Noniusza Balbusa – rzymskiego namiestnika Krety.

Jak twierdzi profesor Andrew Wallace-Hadrill, dyrektor Projektu Zachowania Herkulanum, prace nad odbudową dachu i sufitu budowli rozpoczęły się w roku 2008. Był to bardzo żmudny i dokładny proces, dzięki któremu udało się dowiedzieć jak pomalowany był sufit w sali jadalnej. Wysokość izby wynosiła 9 metrów, a dodatkowo podłoga wyłożona była marmurem. Co więcej, z sali rysował się piękny widok na Zatokę Neapolitańską.

Naukowcy do odbudowy sufitu wykorzystali oryginalne kawałki drewna, na których znajdowały się ślady farby. Następnie przy pomocy skanera 3D udało się zrekonstruować fikcyjny wygląd sklepienia i nadać odpowiednie kolory.

Na tę chwilę naukowcom udało się zrekonstruować sufit jedynie w 1/3. Co więcej, połowa domu znajduje się pod 13 metrową warstwą skałą wulkaniczną, co uniemożliwia pełne wydobycie budynku.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów