Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy natrafili na pierwsze ślady lądowania Cezara w Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rów obronny i fort Rzymian w Kent
Rów obronny i fort Rzymian w Kent

Naukowcy wierzą, że natrafili na pierwszy dowód na lądowania wojsk rzymskich pod dowództwem Juliusza Cezara w Brytanii w 54 roku p.n.e.

Badacze odkryli rów obronny oraz liczne fragmenty broni antycznej w zatoce Pegwell, w dystrykcie Thanet, części hrabstwa Kent (Anglia). Wspomniany rów był częścią większego fortu. Jak dowodzą specjaliści z University of Leicester odkrycie zgadza się z informacjami jakie przekazał sam Juliusz Cezar w swoich dziełach.

Rów ma 5 metrów szerokości i ma podobny kształt do konstrukcji wykonanych przez Rzymian we Francji. Niewykluczone, że fort i rowy miały na celu ochronę statków, które przybiły do brzegu.

Naukowcy natrafili także na ceramikę – ocenianą właśnie na 54 rok p.n.e. – oraz na wykonane z żelaza bronie, w tym groty oszczepów.

Zgodnie z przekazami Juliusza Cezara, w inwazji wzięło udział około 800 statków, 20 tysięcy żołnierzy i 2000 jeźdźców. Biorąc pod uwagę rozmiary operacji, wydaje się że miejsce nadawało się na taki desant.

Więcej o inwazji Cezara na Brytanię

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów