Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy natrafili na pierwsze ślady lądowania Cezara w Brytanii

Rów obronny i fort Rzymian w Kent
Rów obronny i fort Rzymian w Kent

Naukowcy wierzą, że natrafili na pierwszy dowód na lądowania wojsk rzymskich pod dowództwem Juliusza Cezara w Brytanii w 54 roku p.n.e.

Badacze odkryli rów obronny oraz liczne fragmenty broni antycznej w zatoce Pegwell, w dystrykcie Thanet, części hrabstwa Kent (Anglia). Wspomniany rów był częścią większego fortu. Jak dowodzą specjaliści z University of Leicester odkrycie zgadza się z informacjami jakie przekazał sam Juliusz Cezar w swoich dziełach.

Rów ma 5 metrów szerokości i ma podobny kształt do konstrukcji wykonanych przez Rzymian we Francji. Niewykluczone, że fort i rowy miały na celu ochronę statków, które przybiły do brzegu.

Naukowcy natrafili także na ceramikę – ocenianą właśnie na 54 rok p.n.e. – oraz na wykonane z żelaza bronie, w tym groty oszczepów.

Naukowcy natrafili na pierwsze ślady lądowania Cezara w BrytaniiZgodnie z przekazami Juliusza Cezara, w inwazji wzięło udział około 800 statków, 20 tysięcy żołnierzy i 2000 jeźdźców. Biorąc pod uwagę rozmiary operacji, wydaje się że miejsce nadawało się na taki desant.

Więcej o inwazji Cezara na Brytanię

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów