Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat rzymski zegar słoneczny

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat zegar słoneczny
Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat zegar słoneczny | Zdjęcie: Faculty of Classics, Cambridge University

W 2017 roku naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat rzymski zegar słoneczny w pozostałościach rzymskiego miasta Interamna Lirenas, znajdującego się nieopodal włoskiego Pignataro Interamna (środkowe Włochy).

Obiekt o długości 54 cm wykonany jest z wapienia. Na wklęsłej powierzchni widoczne są wygrawerowane linie, które kolejno wyznaczają 11 godzin, poprzedzielane 3 półkolistymi liniami (oznaczającymi dni). Artefakt służył zapewne do oznaczania przesilenia zimowego, równonocy i przesilenia letniego. Zaginął jedynie gnomon.

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony zegar słoneczny jest jednym z mniej niż 100 zachowanych do naszych czasów. Na obiekcie widnieje wygrawerowana inskrypcja mówiąca, że Marcus Novius Tubula jest synem (filius) innego Marka i pełni urząd trybuna plebejskiego (tribunus plebis). Co więcej, obiekt ufundował z własnych funduszy, co dowodzi, iż chciał w ten sposób podkreślić swoją pozycję w społeczeństwie.

Zegar słoneczny prawdopodobnie znajdował się na podwyższeniu w miejscu publicznym – np. forum.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów