Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat rzymski zegar słoneczny

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat zegar słoneczny
Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat zegar słoneczny | Zdjęcie: Faculty of Classics, Cambridge University

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat rzymski zegar słoneczny w pozostałościach rzymskiego miasta Interamna Lirenas, znajdującego się nieopodal włoskiego Pignataro Interamna (środkowe Włochy).

Obiekt o długości 54 cm wykonany jest z wapienia. Na wklęsłej powierzchni widoczne są wygrawerowane linie, które kolejno wyznaczają 11 godzin, poprzedzielane 3 półkolistymi liniami (oznaczającymi dni). Artefakt służył zapewne do oznaczania przesilenia zimowego, równonocy i przesilenia letniego. Zaginął jedynie gnomon.

Naukowcy twierdzą, że odnaleziony zegar słoneczny jest jednym z mniej niż 100 zachowanych do naszych czasów. Na obiekcie widnieje wygrawerowana inskrypcja mówiąca, że Marcus Novius Tubula jest synem (filius) innego Marka i pełni urząd trybuna plebejskiego (tribunus plebis). Co więcej, obiekt ufundował z własnych funduszy, co dowodzi, iż chciał w ten sposób podkreślić swoją pozycję w społeczeństwie.

Zegar słoneczny prawdopodobnie znajdował się na podwyższeniu w miejscu publicznym – np. forum.

Naukowcy odkryli liczący niemal 2000 lat rzymski zegar słoneczny

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów