Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli rzymską misę do mycia w Holandii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy odkryli rzymską misę do mycia w Holandii
Naukowcy odkryli rzymską misę do mycia w Holandii | Zdjęcie: Provincie Zuid-Holland

Archeolodzy natrafili w Holandii na wyjątkową rzymską miskę z brązu do mycia. Obiekt znaleziono w Rijnsburg. Tego typu przedmioty są rzadkością i dotychczas udało się odkryć jedynie dziesięć w Europie. Ta wanienka jest jednak wyjątkowa.

Miska jest pięknie zdobiona wizerunkiem głowy orła. Obiekt jest datowany na IV wiek n.e.; podobnie jak i grób, w którym znaleziono obiekt. Na miejscu pochówku – gdzie pochowano 3 skremowane ciała – znaleziono także grzebienie.

Odnaleziona wanienka została wydobyta w kawałkach i dopiero po gruntownej pracy rekonstrukcyjnej udało się przywrócić prawidłowy wygląd obiektu. Wizerunek orła sugeruje, że przedmiot mógł należeć do ważnego członka sztabu armii rzymskiej.

Co ciekawe, naukowcy uważają, że Rzymianie opuścili dzisiejsze ziemie Holandii w III wieku n.e. pod naporem germańskich plemion. Odkrycie to jednak może sugerować, że de facto Rzymianie przebywali w tym miejscu jeszcze pod koniec III lub nawet na początku IV wieku n.e. Niewykluczone, że dużą rolę odegrały tu przekupstwa lokalnych wodzów barbarzyńskich.

Obiekt można zobaczyć w Rijksmuseum van Oudheden w Leiden (Holandia).

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów