Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie

Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie
Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie

Naukowcy po raz pierwszy odkryli dowód na istnienie malarii około 2000 lat temu. Pozostałości po malarii w DNA odkryto w rzymskich szczątkach.

Naukowcy wydobyli materiał genetyczny z zębów 58 osób dorosłych i 10 dzieci, którzy zostali pochowani na trzech italskich cmentarzyskach z czasów rzymskich – obecna Velia, Isola Sacra i Vagnari (wszystkie datowane na IV wiek n.e.). Badacze odzyskali genom mitochondrialny, który pozwolił im wykryć specyficzną odmianę malarii, na którą zmarli Rzymianie.

Jak się okazuje rodzaj malarii to Plasmodium falciparum,  czyli dokładnie ta sama choroba, która jest dzisiaj roznoszona przez komary, i która zabija rocznie setki tysięcy ludzi. Naukowcy twierdzą, że malaria była poważnym utrapieniem dla antycznych Rzymian. Badacze uważają, że w historii Rzymu zginęło na malarię tak samo dużo osób jak teraz umiera w Afryce. W 2015 roku, na malarię zmarło 438 tysięcy ludzi na całym świecie, kiedy 91% spośród nich znajdowało się w subsaharyjskiej części Afryki.

W starożytnych źródłach można natknąć się na opisy tej choroby. Wspomina o niej Hipokrates czy Celsus w De Medicina,  przy czym antyczni nie potrafili jednoznacznie wyodrębnić choroby, gdyż jej objawy (m.in. gorączka) były charakterystyczne dla wielu chorób.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów