Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie
Naukowcy odkryli, że malaria występowała także w antycznym Rzymie

Naukowcy po raz pierwszy odkryli dowód na istnienie malarii około 2000 lat temu. Pozostałości po malarii w DNA odkryto w rzymskich szczątkach.

Naukowcy wydobyli materiał genetyczny z zębów 58 osób dorosłych i 10 dzieci, którzy zostali pochowani na trzech italskich cmentarzyskach z czasów rzymskich – obecna Velia, Isola Sacra i Vagnari (wszystkie datowane na IV wiek n.e.). Badacze odzyskali genom mitochondrialny, który pozwolił im wykryć specyficzną odmianę malarii, na którą zmarli Rzymianie.

Jak się okazuje rodzaj malarii to Plasmodium falciparum,  czyli dokładnie ta sama choroba, która jest dzisiaj roznoszona przez komary, i która zabija rocznie setki tysięcy ludzi. Naukowcy twierdzą, że malaria była poważnym utrapieniem dla antycznych Rzymian. Badacze uważają, że w historii Rzymu zginęło na malarię tak samo dużo osób jak teraz umiera w Afryce. W 2015 roku, na malarię zmarło 438 tysięcy ludzi na całym świecie, kiedy 91% spośród nich znajdowało się w subsaharyjskiej części Afryki.

W starożytnych źródłach można natknąć się na opisy tej choroby. Wspomina o niej Hipokrates czy Celsus w De Medicina, przy czym antyczni nie potrafili jednoznacznie wyodrębnić choroby, gdyż jej objawy (m.in. gorączka) były charakterystyczne dla wielu chorób.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów