Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uzes

Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uz?s
Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uz?s | Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Decyzja o przetransportowaniu liczącej 2000 lat rzymskiej mozaiki z Uzes do Nimes (Francja) – gdzie ma zostać poddana renowacji – zrodziła protesty lokalnych grup skupionych na ochronie dziedzictwa kulturowego. Istnieje obawa, że obiekt nie wróci już do Uz?s – miasta na południu Francji.

Mozaika rzymska obejmuje powierzchnię 60 metrów kw. i datowana jest na I wiek p.n.e. Znajdowała się w rzymskim mieście Ucetia. Decyzja o przeniesieniu mozaiki związana była z decyzją o budowie w tym miejscu szkoły z internatem.

Przeciwko przenoszeniu mozaiki wystąpiła lokalna grupa Prima Vera, która umieściła petycję on-line, domagając się przeprowadzenia renowacji w Uzes. Wbrew jednak protestom archeolodzy z French National Institute for Archaeological Research (Inrap) rozpoczęli stopniowe przenoszenie mozaiki. Jeden z przedstawicieli Prima Vera zapewnił, że otrzymano oficjalne potwierdzenie władz, że mozaika powróci do Uzes i znajdzie się dla niej nowe miejsce.

Jak twierdzą naukowcy rzymska mozaika jest naprawdę imponująca, nie tylko ze względu na imponujące rozmiary ale także, z racji na połączenie niesamowitych kształtów geometrycznych i sylwetki zwierząt (sowa, orzeł, kaczka). Co więcej, tego typu mozaiki datowane są na I-II wiek n.e., kiedy obiekt z Uzes powstał około 200 lat wcześniej.

Źródła wykorzystane
  • Removal of a rare Roman mosaic in southern France enflames local conservation groups, "The Art Newspaper", 17 kwietnia 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów