Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uzes

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uzes
Niejasne losy rzymskiej mozaiki z Uzes | Zdjęcie: Denis Gliksman, Inrap

Decyzja o przetransportowaniu liczącej 2000 lat rzymskiej mozaiki z Uzes do Nimes (Francja) – gdzie ma zostać poddana renowacji – zrodziła protesty lokalnych grup skupionych na ochronie dziedzictwa kulturowego. Istnieje obawa, że obiekt nie wróci już do Uzes – miasta na południu Francji.

Mozaika rzymska obejmuje powierzchnię 60 metrów kw. i datowana jest na I wiek p.n.e. Znajdowała się w rzymskim mieście Ucetia. Decyzja o przeniesieniu mozaiki związana była z decyzją o budowie w tym miejscu szkoły z internatem.

Przeciwko przenoszeniu mozaiki wystąpiła lokalna grupa Prima Vera, która umieściła petycję on-line, domagając się przeprowadzenia renowacji w Uzes. Wbrew jednak protestom archeolodzy z French National Institute for Archaeological Research (Inrap) rozpoczęli stopniowe przenoszenie mozaiki. Jeden z przedstawicieli Prima Vera zapewnił, że otrzymano oficjalne potwierdzenie władz, że mozaika powróci do Uzes i znajdzie się dla niej nowe miejsce.

Jak twierdzą naukowcy rzymska mozaika jest naprawdę imponująca, nie tylko ze względu na imponujące rozmiary ale także, z racji na połączenie niesamowitych kształtów geometrycznych i sylwetki zwierząt (sowa, orzeł, kaczka). Co więcej, tego typu mozaiki datowane są na I-II wiek n.e., kiedy obiekt z Uzes powstał około 200 lat wcześniej.

Źródła wykorzystane
  • Removal of a rare Roman mosaic in southern France enflames local conservation groups, "The Art Newspaper", 17 kwietnia 2017

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów