Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nielegalne wysypisko zaśmieca rzymskie katakumby

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nielegalne wysypisko w katakumbach
Nielegalne wysypisko w katakumbach | Zdjęcie: Gregorio Borgia/AP

Włoska policja prowadzi śledztwo po tym jak w rzymskich katakumbach, wzdłuż drogi appijskiej, odnaleziono podziemne „jezioro” wylanego oleju. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję.

Podziemne tunele i jaskinie były od II wieku p.n.e. wykorzystywane jako grobowiec. Ostatnimi laty miejsce to było regularnie traktowane jak śmietnisko i w katakumbach utworzyło się prawdziwe „jezioro” oleju, który zanieczyścił zabytkowe miejsce.

Rzymski kompleks grobowy jest dowodem na wybitne umiejętności architektoniczne i inżynieryjne antycznych Rzymian. W opinii specjalistów jest wyjątkowym obiektem, który wymaga specjalnej opieki. Brak działań ze strony władz Włoch na rzecz oczyszczenia katakumb spowodował, że Unia Europejska nałożyła milionowe kary na państwo włoskie.

Biznes związany z gospodarką odpadami stał się w ostatnim czasie lukratywnym interesem dla zorganizowanej przestępczości, operującej głównie w biedniejszych – południowych regionach Italii. Powszechnym zjawiskiem jest składowanie śmieci w podziemnych lokalizacjach, a następnie ich palenie. To z kolei prowadzi do zatruwania środowiska.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów