Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nielegalne wysypisko zaśmieca rzymskie katakumby

Nielegalne wysypisko w katakumbach
Nielegalne wysypisko w katakumbach | Zdjęcie: Gregorio Borgia/AP

Włoska policja prowadzi śledztwo po tym jak w rzymskich katakumbach, wzdłuż drogi appijskiej, odnaleziono podziemne „jezioro” wylanego oleju. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję.

Podziemne tunele i jaskinie były od II wieku p.n.e. wykorzystywane jako grobowiec. Ostatnimi laty miejsce to było regularnie traktowane jak śmietnisko i w katakumbach utworzyło się prawdziwe „jezioro” oleju, który zanieczyścił zabytkowe miejsce.

Rzymski kompleks grobowy jest dowodem na wybitne umiejętności architektoniczne i inżynieryjne antycznych Rzymian. W opinii specjalistów jest wyjątkowym obiektem, który wymaga specjalnej opieki. Brak działań ze strony władz Włoch na rzecz oczyszczenia katakumb spowodował, że Unia Europejska nałożyła milionowe kary na państwo włoskie.

Biznes związany z gospodarką odpadami stał się w ostatnim czasie lukratywnym interesem dla zorganizowanej przestępczości, operującej głównie w biedniejszych – południowych regionach Italii. Powszechnym zjawiskiem jest składowanie śmieci w podziemnych lokalizacjach, a następnie ich palenie. To z kolei prowadzi do zatruwania środowiska.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów