Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niemal 3000 rzymskich monet znaleziono w Bułgarii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

3000 tysiące monet znaleziono w Bułgarii
3000 tysiące monet znaleziono w Bułgarii

W 2105 roku w Sofii, stolicy Bułgarii odnaleziono 2976 srebrnych rzymskich monet z podobiznami cesarzy i ich rodzin. Niegdyś w miejscu odkrycia znajdowało się trackie miasto – Serdica, przemianowane przez Rzymian na Ulpia Serdica. Monety zostały znalezione w glinianym naczyniu, na którym wyryto imię właściciela skarbu – niejakiego Selviusa Calistusa.

Monety były wybite na przestrzeni 100 lat. Najwcześniejsza moneta pochodzi z czasów cesarza Wespazjana, którzy rządził Imperium w latach 69-79 n.e. Najstarsze pochodzą z z kolei okresu rządów cesarza Kommodusa (177-192 n.e.). Wśród skarbu znaleźć można wiele monet, które powstały pomiędzy tymi latami.

Eksperci już zaczęli badania nad licznym znaleziskiem oraz prowadzą działania renowacyjne. Po zakończeniu prac skarb ma zostać wystawiony dla odwiedzających w Muzeum Historii w Sofii. Jest to drugie największe znalezisko monet w Serdica.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów