Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niemal 3000 rzymskich monet znaleziono w Bułgarii

3000 tysiące monet znaleziono w Bułgarii
3000 tysiące monet znaleziono w Bułgarii

W Sofii, stolicy Bułgarii odnaleziono 2976 srebrnych rzymskich monet z podobiznami cesarzy i ich rodzin. Niegdyś w miejscu odkrycia znajdowało się trackie miasto – Serdica, przemianowane przez Rzymian na Ulpia Serdica. Monety zostały znalezione w glinianym naczyniu, na którym wyryto imię właściciela skarbu – niejakiego Selviusa Calistusa.

Monety były wybite na przestrzeni 100 lat. Najwcześniejsza moneta pochodzi z czasów cesarza Wespazjana, którzy rządził Imperium w latach 69-79 n.e. Najstarsze pochodzą z z kolei okresu rządów cesarza Kommodusa (177-192 n.e.). Wśród skarbu znaleźć można wiele monet, które powstały pomiędzy tymi latami.

Eksperci już zaczęli badania nad licznym znaleziskiem oraz prowadzą działania renowacyjne. Po zakończeniu prac skarb ma zostać wystawiony dla odwiedzających w Muzeum Historii w Sofii. Jest to drugie największe znalezisko monet w Serdica.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów