Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Niezwykle ciekawe zwiedzanie podziemnej części akweduktu Dioklecjana w Splicie

Akwedukt Dioklecjana
Akwedukt Dioklecjana

Na portalu CroLove.pl opisana została fascynująca podróż zachowaną częścią akweduktu rzymskiego w Splicie (Chorwacja). Zwiedzanie odbywa się pod ziemią, a konstrukcja dowodzi geniuszu inżynieryjnego antycznych Rzymian.

Akwedukt powstał pomiędzy końcem III wieku, a początkiem IV n.e. Woda pobierana była z rzeki Jadro – 9km na północny-wschód od Splitu. Różnica wysokości, z jakiej transportowano wodę to 13 metrów. Spadek z kolei wynosi równo 3% na długości całego akweduktu. Film z wyprawy poniżej.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów