Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara
Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara potwierdza przypuszczenia naukowców, jakoby kształt czaszki rzymskiego wodza i polityka mógł być – lekko mówiąc – niezwykły.

Na pomysł odwzorowania  głowy dyktatora wpadła archeolog i antropolog Maja d’Hollosy. Za wzór posłużyło popiersie z Rijksmuseum van Oudheden.

Do odwzorowania portretu Juliusza Cezara wykorzystano skan 3D, silikon oraz glinę. Jak widać na zdjęciu naukowcom udało się osiągnąć niesamowicie realne rysy twarzy i kształt głowy Rzymianina. Wyraźnie duża głowa mogła wynikać chociażby z komplikacji przy porodzie.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów