Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara
Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara

Nowa rekonstrukcja 3D głowy Juliusza Cezara potwierdza przypuszczenia naukowców, jakoby kształt czaszki rzymskiego wodza i polityka mógł być – lekko mówiąc – niezwykły.

Na pomysł odwzorowania  głowy dyktatora wpadła archeolog i antropolog Maja d’Hollosy. Za wzór posłużyło popiersie z Rijksmuseum van Oudheden.

Do odwzorowania portretu Juliusza Cezara wykorzystano skan 3D, silikon oraz glinę. Jak widać na zdjęciu naukowcom udało się osiągnąć niesamowicie realne rysy twarzy i kształt głowy Rzymianina. Wyraźnie duża głowa mogła wynikać chociażby z komplikacji przy porodzie.

Model twarzy Cezara będzie na ekspozycji w muzeum do sierpnia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów