Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć Carnutum

Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć Carnutum
Nowoczesne technologie pozwoliły odkryć Carnutum

W 2011 roku na obrzeżach austriackiej stolicy, Wiednia (rzymskie miasto Carnuntum) natrafiono na pozostałości rzymskiej szkoły gladiatorów. Ostatnimi czasy naukowcy podjęli się gruntownego przebadania ziemi wokół budynku przy pomocy radaru. Jak się okazało w okolicy szkoły znajdowały się liczne piekarnie, tawerny i sklepy.

Za ciekawym odkryciem stoją naukowcy z Ludwig Boltzmann Institute for Archaeological Prospection and Virtual Archaeology (LBI ArchPro), którzy w tej okolicy badania prowadzą od 2012 roku.

Między innymi udało im się dowiedzieć, że za jedną z tawern znajdował się duży budynek oraz piec, w którym wypiekano pieczywo dla 13 tysięcy widzów. W piwnicach z kolei składowano wino i inne pożywienie.

Czterysta metrów od amfiteatru natrafiono z kolei na ślady po innej arenie, wykonanej z drewna, która istniała tu wcześniej. Budowla znajdowała się na skrzyżowaniu drogi prowadzącej do Rzymu i drogi idącej wzdłuż granicy dunajskiej. Obok amfiteatru znajdowała się świątynia ku czci Deae Quadriviae – bogini skrzyżowań.

Najnowocześniejsza technologia pozwoliła naukowcom w jeszcze lepszym stopniu zrozumieć fenomen „rzymskości”. Nie tylko Rzym – stolica Imperium – żył „chlebem i igrzyskami”, ale także nadgraniczne miasta, takie jak właśnie Carnutum.

Więcej zdjęć w źródle.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów