Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Obchody 2770 rocznicy założenia Rzymu

Obchody urodzin Rzymu
Obchody urodzin Rzymu

Dzisiaj w Rzymie mają miejsce kolejne obchody związane z rocznicą założenia Rzymu – tzw. Natale di Roma. Zgodnie z przekazami to dnia 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Romulus miał założyć Rzym.

Obchody „urodzin” w głównym stopniu będą miały miejsce w Circus Maximus. Widzowie na własne oczy zobaczą rytuał wykopywania rowów – znany jako tracciato del solco – który będzie miał miejsce o godzinie 15:00. Wydarzenie to ma na celu przypomnienie, jak w starożytności zakładano miasta. Mieszkańcy zanim osiedlili się na danych ziemiach wpierw wykopywali doły i wrzucali do nich ofiary przebłagalne, aby zyskać przychylność bogów.

Następnie o godzinie 16:00 odtworzona zostanie ceremonia Palilia,  która w czasach rzymskich miała na celu uczczenie bogini Pales, dbającej o pasterzy i ich trzody. Antyczni Rzymianie składali ofiary z miodu i mleka, a także rozpalali ogień, przez który pasterze skakali i przeprowadzali swoją trzodę.

W Circus Maximus miały także miejsce rekonstrukcje walk gladiatorów – 20 kwietnia.

Głównym widowiskiem rzymskiej rocznicy będzie parada kostiumowa, w której weźmie udział ponad 2000 gladiatorów, legionistów, senatorów, westalek i kapłanek. Pochód rozpocznie się w Cyrku Wielkim o godzinie 11:15 w niedzielę i też tam się skończy.

Za organizację całych obchodów odpowiedzialna jest grupa rekonstrukcyjna – Gruppo Storico Romano – na stronie której znaleźć można szczegółowy plan festiwalu. Poniżej parada z zeszłego roku.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów