Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Obok Panteonu odkryto antyczne płyty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Obok Panteonu odkryto antyczne płyty
Obok Panteonu odkryto antyczne płyty | Zdjęcie: Alessandro Serrano'/AGF/Universal Images Group via Getty Images

Na Piazza della Rotonda (okolice Panteonu) w Rzymie zrobiło się zapadlisko, o wymiarach 1 m kw. oraz 2,5 metra głębokości. Co interesujące, na dnie dziury archeolodzy natrafili na siedem antycznych płyt wykonanych z trawertynu, rodzaju skały osadowej.

Zgodnie z oceną specjalistów płyty datowane są na 25-25 rok p.n.e. i wykonane zostały na rozkaz Marka Agrypy. To znalezisko jest w rzeczywistości ponownym odkryciem: płyty zostały po raz pierwsze odnalezione w latach .90 XX. Kolejna dziura w ziemi ujawniła fragmenty w pełni.

Zapadanie się ziemi, drogi i chodników w Rzymie nie jest rzadkością, zwłaszcza we wschodniej części. Główną przyczyną zapadlisk w mieście jest fakt, że ziemia naruszona została przez liczne tunele i katakumby. Co więcej, Rzym leży na piaszczystej glebie, która łatwo ulega erozji przez wodę i jest wstrząsana przez wibracje samochodów i skuterów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów