Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Obok Panteonu odkryto antyczne płyty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Obok Panteonu odkryto antyczne płyty
Obok Panteonu odkryto antyczne płyty | Zdjęcie: Alessandro Serrano'/AGF/Universal Images Group via Getty Images

Na Piazza della Rotonda (okolice Panteonu) w Rzymie zrobiło się zapadlisko, o wymiarach 1 m kw. oraz 2,5 metra głębokości. Co interesujące, na dnie dziury archeolodzy natrafili na siedem antycznych płyt wykonanych z trawertynu, rodzaju skały osadowej.

Zgodnie z oceną specjalistów płyty datowane są na 25-25 rok p.n.e. i wykonane zostały na rozkaz Marka Agryppy. To znalezisko jest w rzeczywistości ponownym odkryciem: płyty zostały po raz pierwsze odnalezione w latach .90 XX. Kolejna dziura w ziemi ujawniła fragmenty w pełni.

Zapadanie się ziemi, drogi i chodników w Rzymie nie jest rzadkością, zwłaszcza we wschodniej części. Główną przyczyną zapadlisk w mieście jest fakt, że ziemia naruszona została przez liczne tunele i katakumby. Co więcej, Rzym leży na piaszczystej glebie, która łatwo ulega erozji przez wodę i jest wstrząsana przez wibracje samochodów i skuterów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów