Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odczytano częściowo fragment zwoju z Herkulanum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odczytany fragment zwoju
Odczytany fragment zwoju

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) pozwala obecnie dokonywać przełomów także w dziedzinie archeologii. Jednemu ze studentów udało się ostatnimi czasy odczytać fragment zwęglonego antycznego papirusu z Herkulanum.

Zwęglone zwoje papirusów zachowały się w bibliotece w tzw. Willi Papirusów w Herkulanum, mieście które było jednym z kilku miast rzymskich, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza w roku 79 n.e.

Dużego odkrycia dokonano w ramach tzw. „Vesuvian Challenge” – konkursu, który miał zachęcić zespoły naukowców do odczytania skanów 3D dwóch zwiniętych zwojów i trzech fragmentów papirusów. Materiał został udostępniony dla chętnych. Główna nagroda – 700 tysięcy dolarów – trafi do zespołu, który jako pierwszy odszyfruje cztery akapity tekstu z wewnętrznych warstw zwojów.

W październiku ogłoszono już pierwszego laureata, którzy otrzymał 40 tysięcy dolarów. Student Luke Farritor odszyfrował przy pomocy własnego algorytmu pierwsze litery linijek, z wewnętrznej strony materiału, a w tym słowo „purpura”, zapisane greką (πορϕυρας).

Jak informują organizatorzy, w konkursie bierze udział 1500 osób, co ma umożliwić zdobycie kolejnych rewelacyjnych informacji i odkryć.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów